Recenzja filmu 'W chmurach'

 • Posted by Maarta
 • February 17, 2011 4:32 PM CET
 • 4 comments
 • 1,180 views

Jason Reitman kapitanie potrafi opowiadać o współczesnych problemach. Poruszając ważkie kwestie, nie traci lekkości i przede wszystkim poczucia humoru. Tak było w "Dziękujemy za palenie" i "Juno", tak też jest w obrazie "W chmurach". To piękna i wzruszająca, słodko-gorzka opowieść o naszych czasach.

Bohaterem filmu jest Ryan Bingham (George Clooney), który większość roku spędza w samolotach i na lotniskach, odbywając podróże służbowe. Ma dość niewdzięczny zawód - zwalnia ludzi. Praca wymaga od niego swoistej znieczulicy. Uodpornił się więc na szlochy, błagania i ataki furii. Niemal zupełnie wyprał się z empatii, wybierając życie nieobarczone odpowiedzialnością, przywiązaniem czy jakimikolwiek silniejszymi więzami międzyludzkimi. Nawet z rodziną utrzymuje zdawkowe kontakty. Jest tak przekonany o swej filozofii, że nawet prowadzi wykłady. Kiedy jednak na skutek cięć budżetowych ma zostać uziemiony, wpada w panikę. Życie w biegu nie sprawdza się bowiem gdy stoisz. Spotkanie dwóch kobiet - współpracowniczki Natalie (Anna Kendrick) i bratniej duszy Alex (Vera Farmiga) dodatkowo narusza jego światopogląd.

Każde z trojga głównych aktorów otrzymało nominacje do Osacara. Chociaż George rozbraja od pierwszego uśmiechu, a Vera Farmiga imponuje spokojem, kobiecością i swoistą dojrzałością, największe wrażenie robi zdyscyplinowana i rozhisteryzowana zarazem Kendrick.

Reitman genialnie buduje dramaturgię, paradoksalnie spowalniając akcję. Początkowo tryb życia Ryana zdaje się być ekscytujący. Sprawne pakowanie, eleganckie garnitury, karty członkowskie ekskluzywnych klubów. Przez chwilę zazdrościmy mu podróży, przelotnych znajomości, życia bez zobowiązań. Z czasem dostrzegamy, że to wszystko jest tylko powielanym w nieskończoność schematem z drobnymi wariacjami. Brutalnie uziemiony Ryan zdaje sobie natomiast sprawę, że przez cały czas się oszukiwał. Że jego celem było osiągnięcie celu, który sam w sobie nie ma żadnej wartości. Że jego życie choć tak wypełnione naprawdę jest puste.

Potęga tego filmu polega na tym, że każdy znajdzie w nim cząstkę siebie. Część z nas pędzi, nie oglądając się za siebie, skupiając na karierze, wyznaczając pozbawione sensu cele. Inni godzą się na mierną pracę, bo tak naprawdę marzą o rodzinie, dzieciach, stabilizacji. Jeszcze inni w swym życiu zawodowym i płynących z niego korzyściach szukają odskoczni, dreszczyku emocji, którego brakuje w ich codziennej rutynie. A wszyscy czują się samotni.


źrodło cinema.pl

4 comments
 • Aronia
  Aronia Tego filmu nie widziałam, ale za to widziałam "Juno" - moja koleżanka, która bardzo interesuje się kinematografią mi go poleciła. Sądziłam, że będzie to coś lepszego, a tymczasem historyjka była taka sobie... No ale muszę pochwalić odtwórczynię głównej ro...  more
  February 18, 2011
 • Kora
  Kora Mam ten film gdzieś na dysku, ale jeszcze go nie obejrzałam. Jednak ta recenzja jest dosyć zachęcająca, więc chyba w końcu go obejrzę. Tylko że jakoś tak nie mam ostatnio czasu na oglądanie filmów... Poza tym nie lubię oglądać filmów sama, z kimś zawsze ...  more
  February 20, 2011
 • Rebeka
  Rebeka Przyznam szczerze, że w ogóle o tym filmie nie słyszałam, mimo że dosyć interesuje mnie kino. Poszperalam trochę w internecie i większość opinii o "W chmurach" jest przychylna, więc planuję go zobaczyć. Później zdam relację i napiszę , jakie jest moje zdanie.
  February 21, 2011
 • Dula
  Dula Pierwszy raz słyszę o tym filmie. Po przeczytaniu recenzji wydaje mi się że film możne być całkiem interesujący. Przy najbliższej okazji ściągnę ten film i sobie obejrzę. Oglądałam sporo filmów ale jakoś nie spotkałam na swojej drodze filmu "W chmurach" ...  more
  March 6, 2011