Fakty o bliznach – czy wiesz już o nich wszystko?

  • Dodał(a) Oktawia
  • 22 grudnia 2017 13:05:01 CET
  • 1 komentarz
  • 8 687 wyświetleń

Powstają na skutek nieprawidłowego gojenia się ran powypadkowych, po przebytych operacjach, stanach zapalnych skóry w okresie dojrzewania, a także po ciąży, po cesarskim cięciu. Przyczyn występowania blizn na skórze jest wiele, a ich proces gojenia bywa długi i nieprzynoszący satysfakcjonujących efektów.

Na temat blizn wypowiadają się zarówno specjaliści, jak i osoby bezpośrednio dotknięte tymi zmianami, a także ci, którzy nigdy ich nie doświadczyli. W wielu przypadkach nie jesteśmy świadomi, że porady na temat ich leczenia i pielęgnacji nie pochodzą z wiarygodnych źródeł. To prowadzi do podjęcia niewłaściwych kroków, które przyczyniają się do pogłębienia problemu lub w najlepszej sytuacji nie zmieniają wyglądu skóry – nie zmniejszają blizny, ale też nie sprawiają, że staje się bardziej widoczna.

Odpowiednia pielęgnacja i skuteczne preparaty

Każda blizna wymaga pielęgnacji, szczególnie jeśli jest w widocznym miejscu i chcemy się jej pozbyć. Należy być świadomym, że blizna powinna się goić w środowisku wilgotnym, a więc być regularnie nawilżana. Specjaliści polecają stosowanie preparatów zawierających silikon. Cechuje się on właściwościami wygładzającymi i uelastyczniającymi skórę. Ponadto jest to substancja, która bardzo dobrze przepuszcza tlen, a więc skóra oddycha. Zmniejsza również uczucie swędzenia i ból. Przykładami silikonowych preparatów są żel i plastry Sutricon, których skuteczność potwierdza 95% pacjentów.

Jak będzie wyglądała Twoja blizna?

Bardzo trudno to przewidzieć, w większości przypadków pojawiają się jedynie przypuszczenia i insynuacje. Na wygląd blizny ma wpływ wiele czynników, z których niektóre są całkowicie niezależne od człowieka. Są to: wiek pacjenta, miejsce i położenie blizny, jej kształt, a także wspomniana już pielęgnacja. Bardzo duże znaczenie ma to, w jak dużym stopniu uszkodzona została tkanka podskórna. Jeżeli problem dotyczy także Ciebie, skorzystaj z wiedzy ekspertów z serwisu wszystkoobliznach.pl.

1 komentarz
  • Andrea oraz Dagmara38 lubią to
  • Andrea
    Andrea A to ciekawostka, nie przypuszczałam, że środowisko lekko wilgotne jest tym sprzyjającym.
    28 grudnia 2017 - 1 lubi to